Złoty czas dla Złotowa
Złotów znakomicie wykorzystał ostatnie 8 lat, kiedy wspólnie – mieszkańcy wraz z burmistrzem Adamem Pulitem – zbudowali strategiczną wizję Złotowa - Wielkopolskich Zdrojów na kolejne dziesiątki, a może nawet 100 lat. Dziś ta wizja pierwszego w Wielkopolsce uzdrowiska jest wdrażana w życie i to w dodatku w mieście, które w ogólnopolskim Rankingu najlepszych gmin w Polsce (Rankingu Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego) zajmuje drugie miejsce. To zdecydowanie złoty czas dla Złotowa, w którym to mieszkańcy zdecydowali o tym, jak będzie wyglądała przyszłość nie tylko ich, ale także ich dzieci i wnuków.
– W 2021 roku pozyskaliśmy historycznie rekordowe zewnętrzne dofinansowanie prawie 20 mln zł z Funduszy Norweskich na spełnianie potrzeb i marzeń mieszkańców Złotowa o najlepszym miejscu do życia, pracy, nauki i wypoczynku – mówi burmistrz Złotowa, Adam Pulit. – Marka Złotów – Wielkopolskie Zdroje, którą już realizujemy, dzięki Funduszom Norweskim, jest zapewnieniem lepszej przyszłości naszym dzieciom, którym będzie się chciało, po zakończeniu edukacji formalnej, wrócić do swojego rodzinnego miasta, bo tu będą najlepsze warunki do rozwoju i założenia rodziny. Koło zamachowe i lawina zmian ruszyły - nikt już tego nie powstrzyma, a Złotów jest na najlepszej drodze do stania się miastem, które będzie wzorem dla innych gmin, jak wykorzystać historyczne szanse rozwoju i zbudować miasto spełnionych marzeń i potrzeb swoich mieszkańców – dodaje Pulit.
Pozyskane w 2021 roku przez włodarzy Złotowa pieniądze z Funduszy Norweskich umożliwiły miastu realizację szeregu istotnych przedsięwzięć, które były pomysłami mieszkańców na to, jak urządzić swoje miasto, aby żyło im się tu lepiej – w konsultacjach społecznych poprzedzających zbudowanie wizji nowoczesnego miasta oraz stworzenie wniosku o dofinansowanie z Funduszy Norweskich wzięło udział ponad 4 tys. mieszkańców.
Zdecydowana większość z nich jest już zrealizowana:
Fundusze Norweskie stały się przepustką do dokonania przełomowego skoku rozwojowego przez Złotów, który na kolejne kroki milowe i przedsięwzięcia może pozyskiwać fundusze z ruszających właśnie Funduszy Szwajcarskich czy środków unijnych z KPO.
– Mam ogromne poczucie satysfakcji, że w pełni wykorzystaliśmy szansę rozwojową, jaką dały nam Fundusze Norweskie – podkreśla burmistrz Złotowa, Adam Pulit. – To ogromny kapitał na przyszłość, który pomoże nam zbudować wyjątkowe w skali kraju miasto, znakomicie wykorzystujące swój potencjał naturalny i krajobrazowy, stanowiące doskonałe miejsce do rozwoju własnych biznesów oraz inwestycji, jak również angażujące mieszkańców we współdecydowanie o przyszłości ich okolicy – dodaje Pulit.
Teraz nadszedł czas podsumowań i dzielenia się swoimi bogatymi doświadczeniami z innymi samorządami. Już w najbliższy wtorek i środę, 19 i 20 marca w Złotowie odbędzie się konferencja "Dobre Praktyki Złotów - Wielkopolskie Zdroje", podczas której burmistrz Adam Pulit i zaproszeni goście oraz eksperci prezentować będą zrealizowane i sfinansowane z Funduszy Norweskich przedsięwzięcia oraz dyskutować o przyszłości Złotowa. W konferencji wezmą udział m.in. Aleksandra Kowalska, doradca strategiczny w Związku Miast Polskich, Artur Gnat, autor koncepcji marki Złotów - Wielkopolskie Zdroje, opiekun projektowy Złotowa ze Związku Miast Polskich Artur Gnat oraz Piotr Powiertowski, prezes MZWiK oraz Zbigniew Rynasiewicz z Pałacu Działyńśkich.
Konferencja organizowana 19 marca będzie transmitowana on-line i otwarta dla wszystkich mieszkańców. Serdecznie zapraszamy!